Ogrzewanie podłogowe to obecnie najpopularniejsza metoda ogrzewania dobrze docieplonych, nowych domów. Inwestorzy są zawsze zadowoleni z naszych instalacji wynika to z faktu, że cała podłoga stanowi powierzchnię grzewczą. Można więc bez większych trudności osiągnąć jednakową temperaturę w całym pomieszczeniu (nawet przy drzwiach balkonowych czy oknach). Poza tym pionowy rozkład temperatur przy instalacji podłogowej jest, jak podają specjaliści, najbardziej korzystny dla układu krążenia człowieka. Chodzi o to, że stopy, które z reguły szybciej marzną, mają zapewnione ciepło bezpośrednio od podłogi, natomiast na wysokości głowy temperatura jest nieco niższa, co sprzyja dobremu samopoczuciu.
Jak wygląda montaż ogrzewanie podłogowego?
Instalację wykonuje się w zdecydowanej większości z rury typu pex z wkładką aluminiową średnicy fi 16mm. Przekrój podłogi po położeniu ogrzewania podłogowego wygląda następująco: na tak zwany “chudy beton” ułożony jest styropian (który zawsze układa się przed wylewkami), następnie ekran odbijający ciepło i rura przymocowana za pomocą specjalnych spinek. Oczywiście rura jest tak zamontowana, aby w całym pomieszczeniu była jednakowa temperatura podłogi. W sklepach można kupić specjalny styropian z wyżłobieniami, w których układa się rurę. Praca instalacyjna jest wówczas dużo prostsza, ale koszty są sporo większe, niż w przypadku zwykłego styropianu. Oczywiście obie metody są trwałe i skuteczne.
Ponieważ temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym nie może być wyższa niż 50º C, do sterowania ogrzewaniem podłogowym montuje się specjalne rozdzielacze z podmieszaniem. Przy małych powierzchniach można zastosować zawory ograniczające temperaturę powrotu. Optymalna temperatura pracy komfortowego ogrzewania podłogowego wynosi 35º- 40º C.
Ogrzewanie podłogowe daje podobną możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Można zainstalować ograniczniki temperatury lub termostaty pokojowe, które umożliwią nam dostosowanie wysokości temperatury do rodzaju pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że podłogówka wolniej reaguje na zmiany zadanej temperatury.