Ogrzewanie podłogowe to obecnie najpopularniejsza metoda ogrzewania dobrze docieplonych, nowych domów. Inwestorzy są zawsze zadowoleni z naszych instalacji wynika to z faktu, że cała podłoga stanowi powierzchnię grzewczą. Można więc bez większych trudności osiągnąć jednakową temperaturę w całym pomieszczeniu (nawet przy drzwiach balkonowych czy oknach). Poza tym pionowy rozkład temperatur przy instalacji podłogowej jest, jak podają specjaliści, najbardziej korzystny dla układu krążenia człowieka. Chodzi o to, że stopy, które z reguły szybciej marzną, mają zapewnione ciepło bezpośrednio od podłogi, natomiast na wysokości głowy temperatura jest nieco niższa, co sprzyja dobremu samopoczuciu.

Wodne ogrzewanie podogowe opaca si robi przynajmniej na kilkudziesiciu metrach kwadratowych

Jak wygląda montaż ogrzewanie podłogowego?

Instalację wykonuje się w zdecydowanej większości z rury typu pex z wkładką aluminiową średnicy fi 16mm. Przekrój podłogi po położeniu ogrzewania podłogowego wygląda następująco: na tak zwany “chudy beton” ułożony jest styropian (który zawsze układa się przed wylewkami), następnie ekran odbijający ciepło i rura przymocowana za pomocą specjalnych spinek. Oczywiście rura jest tak zamontowana, aby w całym pomieszczeniu była jednakowa temperatura podłogi. W sklepach można kupić specjalny styropian z wyżłobieniami, w których układa się rurę. Praca instalacyjna jest wówczas dużo prostsza, ale koszty są sporo większe, niż w przypadku zwykłego styropianu. Oczywiście obie metody są trwałe i skuteczne.

Ponieważ temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym nie może być wyższa niż 50º C, do sterowania ogrzewaniem podłogowym montuje się specjalne rozdzielacze z podmieszaniem. Przy małych powierzchniach można zastosować zawory ograniczające temperaturę powrotu. Optymalna temperatura pracy komfortowego ogrzewania podłogowego wynosi 35º- 40º C.

Ogrzewanie podłogowe daje podobną możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Można zainstalować ograniczniki temperatury lub termostaty pokojowe, które umożliwią nam dostosowanie wysokości temperatury do rodzaju pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że podłogówka wolniej reaguje na zmiany zadanej temperatury.